Bolu 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü
DİKKAT!Bolu 112 Acil Çağrı Merkezimize mevcut durumda sadece 110, 155, 156 ve 112 numaraları üzerinden İtfaiye, Emniyet, Jandarma ve Acil Sağlık (Ambulans) kurumlarını ilgilendiren acil durum çağrıları alınmaktadır. Diğer Acil durumlar için AFAD:122 ve Orman Yangını:177 numaraları ilgili kurumlarca kullanılmaya devam edilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

112 Acil Çağrı Merkezi ne zaman hizmete başlayacak?
İlimiz 112 Acil Çağrı Merkezi, Ankara'da bulunan veri merkezleri üzerinden çalışacaktır. Sözü edilen merkezler devreye girdiğinde Acil Çağrı Merkezimiz de devreye alınacaktır.
112 Acil Çağrı Merkezi'nin hizmet alanı nedir?
Sağlık, emniyet, jandarma, itfaiye, afet ve orman yangınıyla ilgili acil vakalarda vatandaşların yapatıkları çağrıları cevaplayarak, arama sebebi acil durumun niteliğine göre vakaya müdahele edecek ekipleri yönlendirmektir.
112 Acil Çağrı Merkeziyle ne amaçlanıyor?
Mevcut durumda acil durumlar için çok sayıda çağrı numarasıyla, ayrı ayrı merkezlerde hizmet verilmektedir. Bir acil durum için ilgili numaraların ayrı ayrı hatırlanması ve kurumların ayrı ayrı aranması gerekmektedir. 112 Numarası ile tüm acil durumların tek merkezi arayarak bildirilebilmesi ve tek aramayla kurumların koordine içinde vakaya müdahele edebilmeleri amaçlanmaktadır.
155, 156 gibi numaralara ne olacak?
İlimiz Acil Çağrı Merkezi henüz çağrı hizmetine başlamadığı için bu gibi numaralara ilgili kurumlar (emniyet, itfaiye vb) cevap vermektedir. Acil Çağrı Merkezimiz çağrı alma faaliyetine başladığında her tür acil durum için 112 numarasının aranması yeterli olacaktır. 155, 156 gibi numaralara arama yapıldığında ise çağrılar telekomunikasyon kurumları tarafından Çağrı Merkezimize yönlendirilecektir.
112 araması ücretli midir?
112 numarası herhangi bir sabit veya taşınabilir telefondan ücretsiz aranabilir.